Szczyrk to miasto, które posiada wiele ciekawych budowli i miejsc związanych z wyznawaniem wiary. Trzeba bowiem wiedzieć, że zamieszkiwali go nie tylko katolicy, ale i ewangelicy, co ma odzwierciedlenie w zabytkach i miejscach religijnego kultu.
Najbardziej ze wszystkich świątyni znane jest Sanktuarium „Na Górce”, którego powstanie łączy się z objawieniem Matki Boskiej w lipcu 1894 roku. Jednak to nie jedyna świątynia, którą warto odwiedzić będąc w mieście.
Drewniany kościółek w stylu późnobarokowym, Świątynia św. Jakuba Starszego, powstała w latach 1797-1800. Jej wnętrze jest piękna i pełne arcydzieł pochodzących z tamtych czasów, a wśród nich znajdziemy XVIII - wieczny boczny ołtarz, czy chrzcielnicę z 1800 roku.
Parafia ewangelicka mieszcząca się w Szczyrku - Salmopolu, której powstanie sięga roku 1897, działa do dziś. Dawniej pełniła rolę szkoły wyznaniowej, protestanci spotykali się tam także na nabożeństwach. Dziś stary budynek jest ośrodkiem życia religijnego i turystycznego. Przyjeżdżają do niej regularnie wierni z zagranicy.
Najstarszym zabytkiem sztuki sakralnej w Szczyrku jest Krzyż Misyjny z 1730 roku. Jest to znak pobytu na tych terenach misjonarzy jezuickich.
Wiele krzyży i figur świętych można spotkać także w okolicach miasta, przy głównych szlakach turystycznych, na drzewach. Strzegą one ważnych lub niebezpiecznych dróg, miejsc, czasami są symbolem ważnych lub tragicznych zdarzeń, jakie rozegrały się na danym terenie. Znajdują się tu także liczne murowanie XIX - wieczne kapliczki tworzące niezwykły klimat tego miejsca.