Szczyrk i okolice to bardzo popularne wśród entuzjastów turystyki pieszej tereny. Z miasta wychodzi wiele pięknych górskich szlaków, które można odwiedzać z rodziną lub bliskimi znajomymi. Które z nich warto poznać? Zapraszamy do lektury!

#1 Szlak Szczyrk - Skrzyczne


Skrzyczne (1257 m n.p.m.) to najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego. Pod samym szczytem znajduje się schronisko PPTK Skrzyczne, a zboczami góry prowadzą liczne trasy narciarskie. Przejście szlaku zajmuje około 2,5 godziny, wędrówkę można zacząć tuż przy parkingu pod Urzędem Miasta. Na górę prowadzą dwa szlaki – zielony oraz niebieski. Na Skrzyczne można także wjechać, korzystając z wyciągu krzesełkowego.   

fot. Jan Kraus

#2 Szlak Szczyrk -  Klimczok


Klimczok (1117 m n.p.m.) to najwyższy szczyt północnej części Beskidu Śląskiego. Góra zawdzięcza swoją nazwę słynnemu zbójnikowi Klimczokowi. Najpopularniejsze szlaki na Klimczok prowadzą z Szyndzielni. Dojście na szczyt ze Szczyrku zajmuje około 2 h 15 minut i prowadzi niebieskim szlakiem między innymi przez Sanktuarium Maryjne oraz przełęcz Siodło pod Klimczokiem. Na przełęczy Siodło pod Klimczokiem funkcjonuje wyciąg narciarski prowadzący na sam szczyt Klimczoka, w pobliżu znajduje się również Schronisko Górskie PTTK Klimczok. Góra jest częściowo zalesiona, ze szczytu roztacza się przepiękny widok na Magurę i Babią Górę. 

fot. szczyrk.com 

#3  Szczyrk - ścieżka przyrodnicza Karkoszczonka


Przełęcz Karkoszczonka (729 m n.p.m.) to głęboka przełęcz w głównym grzbiecie Beskidu Śląskiego. Jest to przejście pomiędzy Szczyrkiem i Brenną, znajdujące się na tzw. Beskidzkiej Drodze św. Jakuba. Z przełęczy można ruszyć czerwonym szlakiem na Klimczok (czas dojścia: około 1 h 15 minut), żółtym szlakiem do Szczyrku (czas dojścia: około 1 h) lub czerwonym na Malinowską Skałę, a następnie na Skrzyczne (czas przejścia: około 5,5 h). Przełęcz Karkoszczonka rozdziela pasmo Kotarza od grupy Klimczoka i Szyndzielni. Czas dojścia z Przełęczy Karkoszczonka do Brennej wynosi około 4 godziny i prowadzi przez Kotarz (973 m n.p.m.) oraz Stary Groń (789 m n.p.m.). Spod przełęczy rozciąga się polana z pięknymi widokami na Klimczok, Magure oraz Skrzyczne. Będąc w tej okolicy, warto się zatrzymać w słynnym schronisku – Chacie Wuja Toma, które znajduje się na polanie poniżej przełęczy. Poza wyżywieniem schronisko oferuje także noclegi dla turystów oraz grup zorganizowanych. 


#4 Szczyrk - szlak im. Stanisława Huli


Szlak im. Stanisława Huli w Szczyrku to trasa przebiegająca przez Skrzyczne (1257 m n.p.m.), Małe Skrzyczne, Malinową Skałę, Przełęcz Salmopolską, Kotarz, Przełęcz Karkoszczonkę oraz Klimczok (1117 m n.p.m.). Malowniczy szlak zaczyna się i kończy w centrum Szczyrku, trasa ta ma długość około 31 kilometrów, spacer śladami słynnego organizatora rajdów i imprez turystycznych najlepiej podzielić na dwa odcinki z noclegiem w okolicznych schroniskach. Wielbiciele długich górskich wędrówek mogą pokonać trasę, maszerując 11 godzin. Na trasie można znaleźć wiele tablic informacyjnych, wiaty oraz schroniska. Oznaczenia na trasie są zarówno w języku polskim, jak i czeskim. 


fot. Kasia

fot. Magdalena Gera



czytaj więcej - kolejne ciekawostki na temat Szczyrku

Galerie Szczyrk

www.szczyrk.com 2024