20/11/2024
Szczyrk to malownicza miejscowość uwielbiana nie tylko przez miłośników turystyki pieszej oraz wielbicieli nart. Szczyrk - raj dla lubiących rowery. W pobliżu miasteczka znajduje się także kilka pięknych, widokowych tras rowerowych o różnym poziomie trudności.
#1 Trasa rowerowa Skrzyczne
Trasy rowerowe w Szczyrku są dobrze oznaczone i zróżnicowane pod względem trudności. Jedną z cięższych (z uwagi na wspinaczkę) jest czerwony szlak na Skrzyczne. Trasa prowadzi z centrum miasta przez Szczyrk Górny, Młaki i Polanę Skrzyczeńską na Skrzyczne (1257 m n.p.m.). Trasa ma ponad 10 kilometrów, a jej przebycie zajmuje około 1,5 h. Jest to trasa rowerowa polecana zaawansowanym kolarzom. Szlak powrotny prowadzi od Skrzyczne przez Halę Jaworzyna i dolinę Dunaciego do centrum miasta. Zjazd można pokonać w 30 minut. Przy dobrej pogodzie i widoczności na trasie można dojrzeć szczyty Tatr, po drodze można podziwiać także panoramę Beskidu Śląskiego, Małego oraz Żywieckiego.
#2 Trasa Magura
Trasa rowerowa Magura prowadzi z centrum miasta Magury i schroniska na Magurze. Szlak ten ma prawie 14 kilometrów i można go pokonać w 1,5 h. Jest to jedna z najbardziej wymagających ścieżek rowerowych znajdujących się w okolicy Szczyrku, jej oznaczenie to kolor czerwony.
#3 Trasa rowerowa Wokół Skalitego
Trasa Wokół Skalitego to jeden z łatwiejszych do przebycia szlaków rowerowych w Szczyrku, prowadzi z centrum Szczyrku przez Zapalenicę, Siodło i Borowinę z powrotem do miasta. Przejazd zajmuje 45 minut (szlak ma około 8 km), ale z uwagi na piękne widoki czas ten może się przedłużyć do około 1,5 h. Na trasę składa się odcinek górski oraz droga asfaltowa, droga jest oznaczona kolorem niebieskim.
#4 Szlak rowerowy Górka – Bieniatka
To trasa, która prowadzi przez Podmagurę i Bieniatkę. Wspinaczka zaczyna się w centrum Szczyrku, z okolic ulicy Wczasowej. Niebiesko znakowany szlak ma około 9 kilometrów, jego przebycie zajmuje około godziny. Trasa pokrywa się częściowo z czarnym szlakiem turystycznym prowadzącym do Osiedla Bieniatka i charakteryzuje się pięknymi widokami. W rejonach Polany Bartosicka można podziwiać panoramy Beskidu Żywieckiego oraz Skrzyczne.
#5 Szlak rowerowy na Beskid
10 – kilometrowa trasa pokrywa się w dużym stopniu ze szlakiem pieszym Stanisława Huli. Żółty szlak prowadzi przez Szczyt Beskidka oraz Przełęcz Karkoszczonkę, szacowany czas przejazdu to 1 h. Na trasie można podziwiać pasmo Skrzycznego oraz panoramę Górnego Szczyrku.
#6 Tor Crossowy
Amatorzy ekstremalnego kolarstwa crossowego mogą w sezonie letnim skorzystać z trasy dla narciarzy biegowych. Pętla zlokalizowana przy ul. Sosnowej w Górnym Szczyrku ma niecałe dwa kilometry. Trasa spełnia wymogi Polskiego Związku Kolarskiego, dzięki czemu mogą być na niej organizowane najwyższej rangi zawody. Tor Crossowy może być także wykorzystywany przez biegaczy terenowych oraz osoby uprawiające nordic walking.
#7 Ścieżka rowerowo-piesza nad Żylicą
Ścieżka powstała z myślą o kolarzach i wielbicielach turystyki pieszej, po odcinku można się poruszać o każdej porze roku. Szlak zaczyna się przy Urzędzie Miasta i biegnie wzdłuż rzeki Żylicy aż do Skalitego. Długość szlaku wynosi prawie 4 kilometry.